Folkhälsomyndigheten fick rätta sin rättelse

Publicerad 22 juli 2020 kl 14.37

Inrikes. Folkhälsomyndigheten har nu tvingats att rätta sin coronaprognos två gånger i rad. Efter den första rättelsen upptäcktes nämligen ytterligare felberäkningar, rapporterar TT.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade på tisdagsförmiddagen om hur Folkhälsomyndigheten tvingades rätta sina scenarier om den framtida coronaspridningen i Sverige. Myndigheten hade nämligen räknat fel på hela 2.000 döda svenskar.

Men senare under kvällen fick rapporten rättas en gång till – efter att nya räknefel upptäckts. Nu beräknar myndigheten att ytterligare 4.400 personer kan komma att dö av corona.

Statsepidemiolog Anders Tegnell säger till TT att felen huvudsaken beror på att FHM "får väldigt snabba uppdrag".

– Det som gick snett den här gången var en summering i Excel, som gjordes väldigt sent för att man också ville ha nationella data.

Det är inte första gången som FHM tvingas rätta sina uppgifter. I slutet av april kom myndigheten med glädjebeskedet att det gick 1.000 oupptäckta coronafall för varje upptäckt fall i Stockholm. I själva verket hade beräkningarna dock visat att den verkliga andelen var 1 på 100.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 291647560


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 291647561


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD-Karlsson: Omöjligt att fastställa vem som är svensk

"Vilka gener måste man ha?". SD-toppen fortsätter rasiststämpla kollegorna – och hänvisar till Rasbiologiska institutet.0 

Kronofogden auktionerar ut naziskylt

Har även utmätt flera egendomar.. "Men det är nog den här skylten som sticker ut mest."0 Plus

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus