Sverigebilden

Forbes: Sverige näst farligaste landet för kvinnor

Publicerad 28 mars 2022 kl 18.51

Inrikes. I en artikel i den amerikanska affärstidningen Forbes rankas Sverige som världens näst farligaste land för kvinnliga resenärer – efter Sydafrika.

Dela artikeln

Det är organisationen Safety Detectives som har analyserat 78 länder för att ta reda på vilka som är tryggast respektive farligast för kvinnor.

Statistiken utgår från hur många brott som begås mot kvinnor och hur kvinnor skyddas av landets lagar.

Som värsta land för kvinnor rankas Sydafrika – följt av Sverige, El Salvador, Jamaica och Honduras.

Det tryggaste landet för kvinnor är Japan, enligt sammanställningarna.

Artikeln i Forbes publicerades i december, men det är först nu som den uppmärksammas i Sverige och får stor spridning bland användare på sociala medier.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ännu en S-kvinna fick snyftreportage i DN

Tidningen tvingas uppdatera ytterligare en artikel. Grät ut om bostadsmarknaden – visade sig jobba för S.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.