Förintelsemyndighet får kritik för att ha gett plats åt M-ledaren: "Vi är ledsna"

Publicerad 26 januari 2021 kl 14.48

Inrikes. Förintelsemyndigheten Forum för levande historia backar efter att ha fått kritik från vänsteraktivister för att ha upplåtit plats åt M-ledaren Ulf Kristersson på sin Facebooksida. En Förintelse­myndighet ska inte ge plats åt någon som har samröre med SD, menar kritikerna.

Dela artikeln

– Vi är ledsna att det har blivit så här, vi ser att väldigt många är upprörda, säger Silvia Ernhagen kommunikationschef på myndigheten till Aftonbladet.

Det är inför Förintelsens minnesdag som Forum för levande historia på Facebook har låtit statsminister Stefan Löfven och Moderaternas partiledare Ulf Kristersson välja ut varsin bok.

Kristersson rekommenderar Margit Silbersteins bok Förintelsens barn. Men i kommentarerna får myndigheten kritik från vänsteraktivister eftersom Kristersson har öppnat upp för samarbete med Sverigedemokraterna.

"Att ni inte skäms. Så jävla smaklöst", skriver en person.

Forum för levande historia har nu uppdaterat sitt inlägg med Kristersson med en förklaring till varför man har gett utrymme åt M-ledaren.

"Vi har frågat ett antal personer som representerar olika delar av samhället, att tipsa om böcker som de själva har läst och vill att andra ska läsa. De flesta är inte politiker. Dock valde vi två ledande politiker - statsminister Stefan Löfven och oppositionsledaren Ulf Kristersson. Syftet med boktipsen är att fler ska lära sig om historien genom att läsa om andra världskriget och Förintelsen", skriver man.

Myndigheten fortsätter:

"Det här inlägget har fått mycket kritik och uppmärksamhet. Vi tar med oss det i vårt arbete framåt – men just nu kommer vi att jobba vidare med att uppmärksamma Förintelsens minnesdag som är imorgon den 27 januari."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 130633214


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Sexdömd SVT-profil tillbaka i rutan

"Micke har tagit sitt straff".. Begick sexuellt ofredande i Spanien – nu får han ny skattefinansierad roll.0 

Nu bryter även gravida dottern med Nannskog

"Underskatta inte mig.". Beskedet – strax efter att unga frun han nyss gift sig med lämnat SVT-veteranen.0 

Afrikan misstänks för våldtäkter på äldreboende

Flera åldringar utsatta.. Ministern: "Jag tycker att det är fruktansvärt."0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0