Försvarsministern pratar om afghaner – bryter ihop

Publicerad 17 augusti 2021 kl 09.35

Utrikes. Storbritanniens försvarsminister Ben Wallace fick kämpa mot tårarna när han pratade om att man förmodligen inte kommer att kunna evakuera alla afghaner som bistått den brittiska militären. Det rapporterar RT.

Dela artikeln

Ben Wallace intervjuades på måndagen av radiostationen LBC om det pågående arbetet med att flyga ut brittiska medborgare och allierade afghanska medborgare från Kabul.

Försvarsministern sade att den brittiska militären hoppas kunna få ut så många som möjligt ur landet senast den 31 augusti. Han beklagade samtidigt att inte alla afghaner som arbetat med den brittiska regeringen under åren kommer att få en chans att evakuera landet med Storbritanniens hjälp.

– De har riskerat sina liv under de senaste 20 åren och vår skyldighet måste åtminstone vara att få igenom så många av dessa människor som möjligt, sade han.

Sedan bröt ministern ihop och fick kämpa mot tårarna.

– Vissa människor kommer inte att komma tillbaka, och vi måste göra vårt bästa i tredjeländer för att behandla dessa människor, fortsatte han.

Programledaren Nick Ferrari frågade varför ministern tog situationen så personligt. Wallace började svara att det beror på att han är en soldat, men avbröt sig sedan och sade:

– Det är sorgligt att västvärlden har gjort det den har gjort.

I en separat intervju med Sky News på måndagen erkände Wallace i praktiken att talibanerna har vunnit kriget om Afghanistan, skriver RT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1069070736


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1069070737


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Tredje generationens invandrare mest kriminella

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus