Försvarsministern pratar om afghaner – bryter ihop

Publicerad 17 augusti 2021 kl 09.35

Utrikes. Storbritanniens försvarsminister Ben Wallace fick kämpa mot tårarna när han pratade om att man förmodligen inte kommer att kunna evakuera alla afghaner som bistått den brittiska militären. Det rapporterar RT.

Dela artikeln

Ben Wallace intervjuades på måndagen av radiostationen LBC om det pågående arbetet med att flyga ut brittiska medborgare och allierade afghanska medborgare från Kabul.

Försvarsministern sade att den brittiska militären hoppas kunna få ut så många som möjligt ur landet senast den 31 augusti. Han beklagade samtidigt att inte alla afghaner som arbetat med den brittiska regeringen under åren kommer att få en chans att evakuera landet med Storbritanniens hjälp.

– De har riskerat sina liv under de senaste 20 åren och vår skyldighet måste åtminstone vara att få igenom så många av dessa människor som möjligt, sade han.

Sedan bröt ministern ihop och fick kämpa mot tårarna.

– Vissa människor kommer inte att komma tillbaka, och vi måste göra vårt bästa i tredjeländer för att behandla dessa människor, fortsatte han.

Programledaren Nick Ferrari frågade varför ministern tog situationen så personligt. Wallace började svara att det beror på att han är en soldat, men avbröt sig sedan och sade:

– Det är sorgligt att västvärlden har gjort det den har gjort.

I en separat intervju med Sky News på måndagen erkände Wallace i praktiken att talibanerna har vunnit kriget om Afghanistan, skriver RT.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Bara SD röstade ja till folkomröstning

Misslyckas med försöket att stoppa grundlagsförändringar. En tredjedels stöd krävdes – men alla ledamöter utom SD:s egna tryckte på röda knappen.0 

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Trumps förslag: Ryssland och Ukraina får dela på Donbass

Nya ansträngningen för fred i Ukraina.. "Åk hem, sluta döda människor och sluta upp med det ni gör."0 

Här stoppar hjältinnan våldtäktsförsöket på tåget

"Jag såg mig själv dö.". Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 

Satanist helgonförklaras av påven

"Guds influerare" blir också helgon.. Vänsterpåven Fransiskus tog initiativ till beslutet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0