Fredrik Reinfeldt orolig för ledare som "sätter sitt land främst"

Publicerad 7 november 2018 kl 10.38

Inrikes. Det är "förfärande att behöva följa" hur högern och Donald Trump har tagit makten i USA. Det säger den före detta statsministern Fredrik Reinfeldt (M), som uttrycker oro för en ny våg av folkvalda ledare som "sätter sitt land främst".

Dela artikeln

Det är i en intervju med Aftonbladet som Reinfeldt lägger ut texten om det politiska läget i USA, där mellanårsvalet genomfördes under tisdagen.

Enligt den förre statsministern har president Donald Trump byggt sin väljarbas på att "driva öppen rasism" och "vädja till vårt hat, till vår cynism".

– Hans sätt att i den här valkampanjen framställa USA som under attack för att några tusen fattiga människor försöker komma upp från Centralamerika är ju förfärande att behöva följa, säger Fredrik Reinfeldt.

Att vänsterpartiet Demokraterna lyckades vinna majoriteten i representanthuset i mellanårsvalet innebär ändå en gnista av hopp, enligt Reinfeldt.

Han varnar samtidigt för "starka män" som valts till ledare i andra länder, exempelvis Brasiliens nyvalde president Jair Bolsonaro.

– Vi har alldeles för många som driver aggressiv nationalism och sätter sitt land främst, säger Fredrik Reinfeldt.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0