Frölunda tar bort indianen ur loggan

Publicerad 17 september 2020 kl 12.42

Inrikes. Ishockeyklubben Frölunda Indians kommer att ta bort indianen från sin logga. Detta efter att media lyft fram vänsteraktivister som påstått att loggan är rasistisk.

Dela artikeln

"Att byta logotyp blir ingen lätt process och inget föreningen heller tar lätt på. Styrkan i det kommande förändringsarbetet är att föreningens varumärke, värdegrund och själ inte vilar i en symbol", skriver klubben i ett uttalande på sin hemsida.

Styrelsens ambition är att ha en ny logotyp, utan indian, på plats till säsongen 2021/2022.

"Styrelsen inser att det här beskedet väcker känslor, men vilar samtidigt tryggt i att beslutet är en investering i framtiden", skriver man.

Frölunda Indians anmäldes för till Diskrimineringsombudsmannen (DO) av en person som ansåg att loggan ansågs vara diskriminerande.

I samband med de vänsterextrema Black lives matter-kravallerna i USA har det amerikanska fotbollslaget Washington Redskins tvingats byta namn till Washington Football Team. I Sverige har medierna satt press på Frölunda att göra samma sak genom att lyfta fram vänsteraktivister som påstår att klubbens logga är rasistisk.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Allt färre anmäler sig till donationsregistret

"En oroande utveckling.". Även antalet faktiska donatorer minskade med tio procent på ett år.0 

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0