Frölunda tar bort indianen ur loggan

Publicerad 17 september 2020 kl 12.42

Inrikes. Ishockeyklubben Frölunda Indians kommer att ta bort indianen från sin logga. Detta efter att media lyft fram vänsteraktivister som påstått att loggan är rasistisk.

Dela artikeln

"Att byta logotyp blir ingen lätt process och inget föreningen heller tar lätt på. Styrkan i det kommande förändringsarbetet är att föreningens varumärke, värdegrund och själ inte vilar i en symbol", skriver klubben i ett uttalande på sin hemsida.

Styrelsens ambition är att ha en ny logotyp, utan indian, på plats till säsongen 2021/2022.

"Styrelsen inser att det här beskedet väcker känslor, men vilar samtidigt tryggt i att beslutet är en investering i framtiden", skriver man.

Frölunda Indians anmäldes för till Diskrimineringsombudsmannen (DO) av en person som ansåg att loggan ansågs vara diskriminerande.

I samband med de vänsterextrema Black lives matter-kravallerna i USA har det amerikanska fotbollslaget Washington Redskins tvingats byta namn till Washington Football Team. I Sverige har medierna satt press på Frölunda att göra samma sak genom att lyfta fram vänsteraktivister som påstår att klubbens logga är rasistisk.


Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny supervärme drar in söderifrån

Vi kan få en "tropisk natt". En kraftig värmebölja när juni går mot sitt slut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0