Pojkar försökte mörda polis – redan på fri fot

Publicerad 19 september 2020 kl 12.12

Inrikes. "Fyra pojkar" har gripits misstänkta för ett mordförsök på en polis i Tumba på fredagen. Gänget försökte köra ihjäl polisen. Händelsen rubriceras bland annat som mordförsök. Men pojkarna har redan släppts på fri fot.

Dela artikeln

Det var vid halv fem-tiden på fredagseftermiddagen som en polis utsattes för ett mordförsök i Tumba i Botkyrka i Stockholm.

Detta i samband med att en polispatrull skulle stoppa och kontrollera ett fordon som framfördes vårdslöst i området, skriver polisen på sin hemsida.

Men föraren stannade inte utan försökte i stället köra på en polis.

Polisen förföljde sedan bilen och lyckades preja den av vägen. Både polisbilen och det andra fordonet fick bärgas från platsen.

"Fyra pojkar", samtliga under 18 år, greps på platsen misstänkta för en rad brott, skriver SVT.

– Det var ett fordon som inte stannade på polisens tecken. I samband med det, när fler patruller anslöt, uppfattade man att de försökte köra på polisen som var på plats och skulle biträda, säger Eva Nilsson, presstalesperson vid Stockholmspolisen, till tv-kanalen.

De fyra pojkarna har nu släppts efter beslut av åklagare, troligen på grund av sin låga ålder. Men misstankarna kvarstår.

De misstänks för en rad olika brott, mordförsök, försök till grov misshandel, smitning från trafikolycka, grov vårdslöshet i trafik och grovt rattfylleri. Ännu fler misstankar kan tillkomma, enligt polisen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 172893804


Varnish cache server

"Blev extremt äcklad." Nu får reportaget hård kritik – bland annat av en minister.0 

Mer från Inrikes

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0