Gällivare strömlöst i -35°

Publicerad 5 februari 2012 kl 10.55

Inrikes.900 personer saknar ström samtidigt som temperaturen har krupit ner till -35 grader i Gällivare.

Gilla artikeln på Facebook

Tidigt på söndagsmorgonen var flera boende i byar i Gällivare kommun utan ström och totalt rörde det sig om 1 300 kunder.

– Nu är det 900. Det sjunker stadigt som tur är och vi har ringt in extra personal som jobbar ute på fälten, säger Viktoria Raft, pressekretare på Vattenfall, till Expressen.

Temperaturen i Gällivare är just nu -35 grader, enligt Yr.no.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0