Gatukök i Solna söndersprängt

Publicerad 23 augusti 2019 kl 07.54

Inrikes. Ett gatukök blev totalförstört i Solna i natt sedan en explosion inträffat på platsen. Händelsen rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse, men ingen är gripen.

Dela artikeln

Det var vid halv två tiden i natt som polisen fick flera larm om en kraftig smäll i Hagalund i Solna.

Flera polispatruller och räddningstjänsten skickades till platsen, där det kunde konstateras att ett gatukök hade sprängts sönder.

Polisen har inte fått in några uppgifter som tyder på att någon person har skadats på grund av explosionen, som rubriceras som allmänfarlig ödeläggelse.

Enligt SVT fanns det först 30 brandmän på plats för att bekämpa en mycket kraftig brand.

Smällen ska ha varit ha mycket kraftig och förutom förstört restaurangen ska även glasrutor på andra hus ha krossats. Men ingen gasoltub har exploderat.

På bilder som SVT publicerat ser det ut som att hela gatuköket är jämnat med marken. Bråte och brädor ligger överallt.

– Man ser att kiosken är sprängd, konstaterar Ola Österling, presstalesperson Stockholmspolisen, till tv-kanalen.

"Det som en gång var en grillkiosk finns knappt kvar", skriver Aftonbladet.

Enligt Expressen var bomben så kraftig att den hördes ända till Djursholm och Norrtull.

Polisen kontrollerar nu byggnader i närheten så att det inte finns någon rasrisk.

En förskola har hamnat innanför avspärrningarna och måste hålla stängt under hela dagen.

"Med anledning av att det har spridits fragment över ett förhållandevis stort område kommer avspärrningarna bestå under morgonen och under förmiddagen. Det kommer påverka trafiken på Solnavägen och Solna Kyrkväg samt en förskola", uppger polisen.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 356118427


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Tre anhöriga till Linda Staaf gripna för grova brott

Internationella insatsen "Candy" växer.. Ytterligare två närstående till kontroversiella polisprofilen greps på onsdagen.0 

Barnbidragen minskar – föds så få barn

Backade med 4,6 procent på ett år.. "Födelsetalen har varit minskande och därför sjunker också utbetalningarna."0 

ÖB: Irankriget stärker Ryssland – "synnerligen obra"

Michael Claesson slår larm om nya storkriget.. Förbrukad luftvärnsammunition och höjda oljepriser ger guldläge för Kreml.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0