Taharrush på Gothia Cup

Gothia Cup-tränaren släpps på fri fot – kan åka hem och strunta i fängelsestraffet

Publicerad 10 augusti 2016 kl 15.20

Inrikes. Den 36-årige arabiske fotbollstränaren som sexofredade tonårsflickor under Gothia Cup har försatts på fri fot utan utreserestriktioner och tillåts därför strunta i att avtjäna sitt straff och åka hem till Marocko igen.

Dela artikeln

Mannen dömdes i torsdags till två månaders fängelse för att tillsammans med sina spelare ha omringat och tafsat på tre tonåriga flickor efter invigningen av fotbollsturneringen på Ullevi i Göteborg.

Men nu har domen överklagats och hovrätten har beslutat att 36-åringen ska släppas på fri fot utan utreserestriktioner. Enligt domstolen är straffvärdet för brotten inte tillräckligt högt för att hålla mannen fortsatt häktad.

– Han blev naturligtvis jätteglad över att komma ut från häktet, säger tränarens advokat Fredrik Engström till GT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 846662608


Varnish cache server

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus