Gräshoppor hotar skapa hungersnöd i Östafrika

Publicerad 6 juli 2020 kl 07.07

Utrikes. Afrikanska grödor hotas av gigantiska gräshoppssvärmar. Det rapporterar AP.

Dela artikeln

Det rör sig om de värsta gräshoppssvärmarna på 70 år som täcker marken och äter växtlighet som kommer i dess väg. FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO) har mobiliserat mot insekterna som hotar skapa hungersnöd för miljoner östafrikaner.

En av dem som deltar i kampen är Boris Polo. Boris Polo är vit, men han är född och uppväxt i Kenya och arbetar nu för att med hjälp av bekämpningsmedel försöka döda svärmarna.

– Det låter dystert för det finns inte något sätt som vi kan döda alla på eftersom det rör sig om så stora ytor, säger han.

Vad det handlar om är att försöka döda gräshopporna medan de ännu är unga och inte kan flyga. När de är luftburna är de mycket svårare att kontrollera.

Från Kenya rör sig svärmarna med vinden till Sudan och Etiopien och når slutligen Somalia. Sedan vänder vinden och de blåser tillbaka till Kenya. Och så, lagom till nästa vår, lägger de ägg och nästa generation gräshoppor kläcks.

Problemet är att det bara är i Kenya och Etiopien som man försöker kontrollera gräshopporna. Väpnade konflikter i Somalia och nu den pågående coronapandemin försvårar bekämpningen.

Boris Polo poängterar att problemet är att gräshopporna äter upp grödor som människan odlar. De skadar inte växterna, tvärtom föryngras växterna och får nya blad när svärmarna dragit vidare.

– De här plågorna är en del av naturen, säger Boris Polo.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Regeringen överens med Syrien om att utvisa 128 brottslingar

Har haft samtal om återvandring med nya jihadiststyret.. "Man kan inte vänta sig miljoner från det svenska folket om man inte tar emot sina egna medborgare."0 

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur