Gravida barn tvingades tigga i Sverige

Publicerad 21 juli 2021 kl 13.42

Inrikes. Sverige har deltagit i en internationell insats mot exploatering av barn. Flera barn påträffades med tiggeri – den yngsta var 12 år och två var gravida barn på 14 och 16 år.

Dela artikeln

Samtliga barn som omhändertogs för tiggeri under insatsen kom från ett annat EU-land och hade kommit till Sverige tillsammans med släktingar, enligt polisen.

Den gravida flickan som var 16 år hade kommit till Sverige med sin make. Den gravida flickan som var 14 år var ännu inte gift, utan den blivande maken befann sig kvar i hemlandet. Fjortonåringens föräldrar hade bestämt giftermålet och fått en summa pengar av de blivande svärföräldrarna.

Insatsen genomfördes inom ramen för projektet Empact och i Sverige kontrollerades totalt 49 personer utanför affärer, företag, gårdar, kommersiella anläggningar och andra platser. Polismyndigheten samverkade med Jämställdhetsmyndigheten och Socialtjänsten under kontrollerna.

– Sverige har förbundit sig att identifiera och skydda barn som utnyttjas i ett ändamål som människohandelslagstiftningen föreskriver. Polisen har sett en ökning av barn från andra länder som grips för stöldbrott och utnyttjas för att bära vapen eller narkotika åt kriminella grupperingar, säger Per Englund, polisinspektör vid Nationella operativa avdelningen, Noa, i ett uttalande.

I den internationella insatsen deltog totalt 17 EU-länder: Belgien, Bulgarien, Cypern, Danmark, Frankrike, Italien, Kroatien, Litauen, Malta, Nederländerna, Polen, Rumänien, Slovakien, Slovenien, Spanien, Sverige, Tyskland och Österrike. Utanför EU deltog Schweiz och Storbritannien som ledde insatsen med stöd av Europol.

Totalt identifierades 92 minderåriga offer för människohandel, enligt ett pressmeddelande.


Bubblan Sverige

Skandalsiffror över andelen skattefinansierade invånare i ny rapport. Nästan ingen i landet har ett hederligt – icke skattefinansierat – jobb.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0