"Klimathotet"

Greta varnar för "civilisationens undergång"

Publicerad 24 juni 2019 kl 13.35

Inrikes. Den 16-åriga klimatalarmisten Greta Thunberg varnar för att världen, så som vi känner den, kommer gå under om inte koldioxidutsläppen minskas kraftigt och mycket snabbt.

Dela artikeln

Klimatexperten och teknologie doktor Lars Bern har liknat klimatalarmismen vid en "domedagssekt".

Världens mest kända klimatalarmist, Greta Thunberg, gav vatten på kvarn åt detta epitet när hon nyligen talade på elitkonferensen "Brilliant Minds" i Stockholm.

Där talade hon nämligen om civilisationens undergång.

– Runt år 2030 kommer vi vara i ett läge där vi förmodligen skapat en irreversibel kedjereaktion utom mänsklig kontroll, som med all sannolikhet kommer innebära slutet för vår civilisation.

– Detta om inte permanenta förändringar genomförs i industrialiserade samhällen, inklusive minskade koldioxidutsläpp med minst 50 procent, fortsatte hon.

Enligt 16-åringen är denna profetia inte åsikter utan bygger på vetenskap.

Hon lade också skulden på de rika länderna.

– Vi måste ändra nästan allt, sade hon. Men det är en minoritet som idag inte lever inom jordens gränser. De rikaste tio procenten släpper ut hälften av alla växthusgaser. Den rikaste en procenten släpper ut mer än vad 50 procent av de fattiga gör. Det är inte folk i länder som Moçambique, Bangladesh eller Colombia som bär mest ansvar för denna kris. Det är mest människor som ni här i publiken, sade hon och pekade med handen mot åhörarna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 494461961


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 494461962


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

SVT verifierar: Tidös nya medborgare kan ha avgjort valet

Nya "svenskarna" från tredje världen valde vänstern. Enligt SVT kan Tidös egen politik ha gett de rödgröna sitt övertag på 30.000 röster.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Jag blev vilseledd." Partiet tappar nästan alla sina väljare i Rosengård och Rinkeby.0 

Mer från Inrikes

Prognosgurun: Så stor chans har Tidö att vinna valet

Sannolikheten är liten – men den finns.. Då tros vi kunna vara säkra på vilken sida som vann.0 Plus

M-topp medger: "Misstag" att vi delade ut 217.000 medborgarskap

Fredrik Kärrholms självkritik.. "Har själva blivit bortröstade på grund av invandringen."0 

SD vill styra regionen – med Allard

Föreslår koalition i Örebro län.. "Örebropartiet har fått elva mandat av väljarna, och det ska respekteras."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0