Grov gängvåldtäkt i Örnsköldsvik inatt

Publicerad 24 mars 2012 kl 18.27

Inrikes.En 24-åring i Örnsköldsvik blev det senaste offret i den gruppvåldtäktsvåg som de senaste åren drabbat kvinnor i Sverige. Kvinnan chockades så svårt att hon inte har kunnat höras ännu.

Gilla artikeln på Facebook

Under natten mot lördagen blev en ung kvinna i 24-årsåldern på väg hem efter en trevlig utekväll gruppvåldtagen i Örnsköldsvik.

Det var vid busshållplatsen på Nygatan som ett gäng män drog tag i henne och slet in henne i Örnparken. Enligt Allehanda.se stöp kvinnan i den isbelagda marken och då drog männen av henne underkläderna.

- Hon chockades svårt av det här, säger jourhavande förundersökningsledare Lars-Åke Lemón.

Den unga kvinnan fördes till sjukhus och var under natten för chockad för att höras. Polisen rubricerar händelsen som grov våldtäkt, alternativt försök till grov våldtäkt.

Polisen har hittills inte velat gå ut med några signalement på gruppvåldtäktsmännen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 106311081


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Janne Josefsson: S-politiker vägrar själva bo bland invandrare

"Det är sådan dubbelmoral.". Berättar om när han föreslog att Göran Persson skulle flytta till Rosengård.0 

S öppnar för att regera med M i "en orolig omvärld"

Ardalan Shekarabis nya trevare.. "Ett ansvarstagande från de två partierna hade varit bra för landet."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0