Grov gängvåldtäkt i Örnsköldsvik inatt

Publicerad 24 mars 2012 kl 18.27

Inrikes.En 24-åring i Örnsköldsvik blev det senaste offret i den gruppvåldtäktsvåg som de senaste åren drabbat kvinnor i Sverige. Kvinnan chockades så svårt att hon inte har kunnat höras ännu.

Gilla artikeln på Facebook

Under natten mot lördagen blev en ung kvinna i 24-årsåldern på väg hem efter en trevlig utekväll gruppvåldtagen i Örnsköldsvik.

Det var vid busshållplatsen på Nygatan som ett gäng män drog tag i henne och slet in henne i Örnparken. Enligt Allehanda.se stöp kvinnan i den isbelagda marken och då drog männen av henne underkläderna.

- Hon chockades svårt av det här, säger jourhavande förundersökningsledare Lars-Åke Lemón.

Den unga kvinnan fördes till sjukhus och var under natten för chockad för att höras. Polisen rubricerar händelsen som grov våldtäkt, alternativt försök till grov våldtäkt.

Polisen har hittills inte velat gå ut med några signalement på gruppvåldtäktsmännen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Konspirationsteorin: Vladimir Putin beställde homosexskandalen

Cirkusen med Tobias Thyberg påstås bero på Ryssland. Tänkbara syftet: Få Kristersson att lägga ned sitt mäktiga "nationella säkerhetsråd".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0