Nobelpristagarens dikt väcker ilskna reaktioner

Publicerad 4 april 2012 kl 19.27

Utrikes.Tyska politiker och företrädare för judiska organisationer reagerar ilsket på en ny dikt av nobelpristagaren Günter Grass. Nu anklagas den folkkäre författaren för antisemitism och för okunnighet om den politiska situationen i Mellanöstern.

Gilla artikeln på Facebook

Nobelpristagaren Günter Grass nya dikt ”Was gesagt werden muss” uttrycker oro över att Israel ska utplåna Iran. I dikten kritiserar Grass också Tyskland för att leverera ubåtar, som kan bestyckas med atomvapen, till Israel.

- Jag är chockad, säger Dieter Graumann, ordförande för judiska centralrådet i Tyskland till Süddeutsche Zeitung. Han tycker att dikten är "en hatpamflet".

Ordföranden för israeliska kulturföreningen i München och övre Bayern, Charlotte Knobloch, anklagar författaren för att ha iscensatt "en fars" och menar att Günther Grass "aldrig gjort någon hemlighet av sin syn på Israel".

Den israeliska ambassaden i Berlin har tillbakavisat nobelpristagarens anklagelser mot Israel.

"Det hör till den europeiska traditionen att anklaga judarna för ritualmord före påsken. Israel är det enda landet i världen vars rätt att existera offentligt ifrågasätts. Vi vill leva i fred med våra grannar i regionen”, skriver ambassaden i ett yttrande.

Günter Grass, som under åren etablerat sig som en samhällskritiker med hjärtat till vänster, väckte stor uppmärksamhet år 2006 när han avslöjade att han varit medlem i den nazistiska frivilligstyrkan Waffen-SS.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Virala klippet förbryllar och chockar. "Dra åt helvete vilken vidrig människa."0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Tether hamstrar guld som en centralbank – medan bitcoin kraschar

Stablecoinjätten har blivit tung aktör på guldmarknaden.. Driver upp priset och klarar kryptoturbulensen genom sin investeringsstrategi.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Regeringen överens med Syrien om att utvisa 128 brottslingar

Har haft samtal om återvandring med nya jihadiststyret.. "Man kan inte vänta sig miljoner från det svenska folket om man inte tar emot sina egna medborgare."0 

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur