Birgitta Ohlsson (L) under Stockholm Pride 2013.

Här är Birgitta Ohlssons Sverigehat: "Jag skulle aldrig fira nationaldagen"

Publicerad 3 juni 2017 kl 12.05

Inrikes. Feministen och Israel-aktivisten Birgitta Ohlsson har sagt att hon vill bli Liberalernas nya partiledare. 38 procent av väljarna stödjer hennes beslut. Men för ett antal år sedan ville Ohlsson avskaffa Sverige och upprätta ett "världsparlament".

Dela artikeln

"Lycka till", skriver Gudrun Schyman (Fi) till Birgitta Ohlsson på Twitter efter tillkännagivandet om att bli Liberalernas nya ledare.

Birgitta Ohlsson har under sina många år i svensk politik profilerat sig som en vänsterorienterad politiker i speciellt frågor som rör invandring och feminism.

– Jag vill upplösa nationalstaterna. Jag tycker inte om folkhemsromantik och jag skulle aldrig fira nationaldagen.

Så sa hon i en intervju med Aftonbladet 1998.

I en debattartikel på Sveriges nationaldag 2001 pläderade Birgitta Ohlsson, då förbundsordförande för Liberala Ungdomsförbundet (LUF), för att "avskaffa Sverige" med hjälp av invandring och globalisering.

Hon kallade nationalismen för en "barnsjukdom", förstod inte varför någon ville fira nationaldagen och förespråkade ett gemensamt parlament för hela världen, som skulle beskyddas av en "världspolis".

"Det är dags fär oss som kallar oss för världsmedborgare att damma av världsfederalismen som vision för en mer rättfärdig värld genom att sträva efter en global union med federalistiskt statsskick. Varje land ska avstå delar av sin nationella suveränitet. Genom en global rättsordning kan mellanfolkliga konflikter lösas fredligt. En världslag ska stiftas av ett demokratiskt valt världsparlament och hävdas genom världspolis", skrev Birgitta Ohlsson och påpekade:

"Albert Einsteins liknelse mellan nationalism och barnsjukdomar är träffande. De är bägge svåra att kurera."

Birgitta Ohlsson har även ställt sig bakom paroller som "We Love Israel", vilket går stick i stäv med att avskaffa alla nationalstater.

Men det var kanske alla nationer utom Israel hon ville upplösa?


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Lovade "jappa" äldre kvinnan och "peppra sönder hela huset". TV4-veteranen Fariah Idle skulle bli "Ortens doktor Phil" – nu blir det fängelse istället.0 

Mer från Inrikes

Annie Lööf öppnar för politisk comeback

"Jag kanske gör en Carl Bildt.". Före detta C-ledaren vägrar "stänga dörren".0 

Mohamsson: "Rasister" har synpunkter på att jag heter Mohamsson

Nya L-ledarens antirasistiska brandtal i Almedalen.. Pappa hittade på namnet som "en gest av respekt, tacksamhet och stolthet".0 

Gamla SD-hataren Simona Mohamsson vald till ny L-ledare

Valdes utan motkandidater.. "Van vid att slå i underläge och överträffa oddsen."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0