Demonstrationerna i Hongkong

Här skjuter polisen Hongkong-demonstrant

Publicerad 11 november 2019 kl 11.14

Utrikes. Polisen i Hongkong har nu bekräftat att man använt skarp ammunition mot demonstranter, uppger Ekot. Minst en person ska ha träffats av skotten.

Dela artikeln

Demonstrationerna i Hongkong, som motsätter sig Kommunistkinas försök att underkuva den tidigare brittiska besittningen, fortsätter.

Under en sammanstötning mellan polis och demonstranter i centrala Hongkong använde polisen skarp ammunition.

På en film från händelsen syns hur en polis försöker gripa en demonstrant. Då kliver en annan demonstrant fram och blir skjuten mitt framför kameran.

Enligt Ekot ska personen ha skjutits med minst ett skott. På filmen hörs flera skott. Sammanlagt fick tre personer föras till sjukhus.

Detta är dock inte första gången polisen använder skarpa skott mot demonstranterna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 890635129


Varnish cache server

Eva, 29, har samlat in över 100.000 underskrifter för återvandring. "Det går för sakta – vi är på väg att bli en minoritet i våra egna länder."0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0