Islamiska staten

Här spränger IS antik assyrisk stad i luften

Publicerad 12 april 2015 kl 18.26

Utrikes. I ett videoklipp som den muslimska terrorgruppen Islamiska staten släppt på internet visas hur terrorgruppen helt och hållet förstör det assyriska kulturarvet Nimrud.

Dela artikeln

Nimrud är en över 3000 år gammal antik ruinstad i norra Irak som byggdes av den assyriska kungen Shalmaneser I på 1200-talet f.Kr. Stadens ruiner, med sina skulpturer och reliefer, anses vara ovärderliga och att de nu förstörts betraktas av Unesco:s generalsekreterare Irina Bokova som ett krigsbrott.

Att IS förstör Nimrud beror på att de anser att stadens existens strider mot koranens påbud. Förstörelsen av ruinstaden Nimrud är bara den senaste i en lång rad av förstörelse av kulturarv som IS sysselsatt sig med.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 70156031


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 70156032


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Svenskt kulturbistånd till Gammalsvenskby. Regeringen satsar 10 miljoner på att bevara kulturarvet i svenskbygden.0 

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0