Hård kritik mot "rasistiska" kakor

Publicerad 5 maj 2014 kl 14.11

Inrikes. Hård kritik riktas nu mot ett konditori i Sydsverige som sålt chokladkakor formade som ansikten. Uppenbar rasism, hävdar kritiker.

Dela artikeln

En av dem som fördömer konditoriet är Kitimbwa Sabuni, som är talesperson för skattefinansierade Afrosvenskarnas riksförbund.

– Det är så klart att det här är rasistiskt. Det här är en produkt av en svensk vithet som inte kan rannsaka sig själv och sin rasism, säger Sabuni till Kvällsposten.

På vilket sätt kakorna är rasistiska vill han dock inte närmare förklara.

Konditoriet förnekar att det finns rasistiska eller andra illasinnade motiv med bakverken. En av ägarna säger till Kvällsposten att choklad helt enkelt råkar ha den färgen, och att det inte är något som konditoriet kan göra något åt.


Efter irakiska familjens köp av Skänninge stadshotell. Ägaren hyllades som lokalhjälte – åtalas nu för människorov, flickvåldtäkt, i lokalerna.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump överväger strafftullar på länder som kritiserar invasion av Grönland

Nya beskedet. "Jag kan införa tullar på länder som inte går med på Grönland".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

S svänger – öppnar för att klippa gängtoppars pass

Stöttar nu Tidöförslaget.. "Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier."0 

Missing People efterlyser försvunna Carina

Försvann spårlöst.. Vädjar om allmänhetens hjälp med att hitta henne.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0