Hanif Balis nya kritik mot Bildt: "Har haft extremt mycket fel"

Publicerad 7 september 2019 kl 15.31

Inrikes. Moderaternas riksdagsledamot Hanif Bali fortsätter sin kritik mot partikollegan Carl Bildt. Bildt har haft "extremt mycket fel" om Mellanöstern, säger Bali i sin podd "God ton".

Dela artikeln

Det är i den egna podden "God ton" som Hanif Bali nu fortsätter och vidareutvecklar sin kritik mot partikollegan och förre utrikesministern Carl Bildt.

Först förklarar han att han inte trodde att det skulle bli ett sådant medialt drev som det blev när han kritiserade Bildt i augusti, vilket ledde till att Bali förlorade uppdrag i riksdagen och slutade twittra.

Inte heller hans flickvän, som brukar se dreven på "mils avstånd", kunde förutse det. Bali tycker nämligen att han varit mer kritisk mot Bildt tidigare, utan att det då blev någon större uppståndelse.

Men sedan fortsätter M-politikern sin kritik mot Carl Bildt.

Enligt Bali har avgående utrikesministern Margot Wallström (S) fortsatt den Mellanösternpolitik som Bildt drev, däribland öppnandet mot den iranska regimen. Deras politik skiljer sig inte åt, menar han. Så de som är kritiska mot henne, borde vara lika kritiska mot Bildt.

– Han har haft extremt mycket fel i Mellanöstern, säger Bali och uppmanar lyssnarna att söka på Bildts flera år gamla inlägg på Twitter och sedan jämföra med vad som hänt i verkligheten.

– Sverige är ju utrikespolitiskt analfabetiskt, så jag tror inte folk känner till hur extrem Carl Bildts hållning i Mellanöstern är, i relation till andra länder, fortsätter han.

Poddkollegan Per Lindgren inflikar då att Carl Bildt inte alls skulle hålla med i det som Hanif Bali nu påstår.

Bali hävdar också att Bildt spridit "rena falsarier" från Irans nyhetstjänst.

Gällande sin framtid så försäkrar Hanif Bali att han inte kommer försvinna från den politiska debatten.

– Om någon tror jag kommer sluta driva opinion så kan de fetglömma det, säger han.

– Jag behöver hitta en modell där jag kan vara ute på sociala medier, på Twitter, på Instagram, på Facebook, men undvika att det blir sådana här låtsasdrev så att det inte tar energi från min partiledare.

I podden menar också Per Lindgren att Hanif Bali är den bäste politikern Sverige, vid sidan av partiledarna, på att bilda opinion. Därför är Bali, oavsett vad man tycker om honom eller hans åsikter, viktig för svensk politik. Hans inlägg skapar nämligen både privata och mediala debatter över hela landet, enligt poddkollegan.

Expressen och Aftonbladet skriver att Hanif Bali genom sina senaste uttalanden i podden har gått till "nya angrepp" mot Carl Bildt. Varken Moderaterna, Bali eller Bildt har dock gett någon kommenterar.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 362240224


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Många besökte AFS första maj-tal

Framför allt unga män ville se evenemanget.. Kasselstrand höll tal framför staty av Engelbrekt Engelbrektsson.0 

Palantir: "Vi har gjort Sverige starkare"

Sverigechefen försvarar kontroversiella verksamheten.. Vägrar berätta vilka svenska myndigheter AI-jätten arbetar med.0 

Ilska när fångarna får mycket bättre mat än de äldre

Umeå lägger 79 kronor på mat per äldre och dygn.. Men på anstalten ett stenkast bort äter de intagna för 113 kronor.0 

Åkesson: "Helt sanslösa reaktioner"

SD-ledarens uttalande i bråket om kvittningssystemet.. Anklagar oppositionen för att "utnyttja vildar för att kapa systemet".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0