Foto: YouTube

Här angrips Lars Vilks i Karlstad

Publicerad 21 februari 2012 kl 22.14

Inrikes.Konstnären Lars Vilks har ännu en gång attackerats av arga muslimer - denna gång under ett föreläsning om yttrandefrihet i Karlstad.

Gilla artikeln på Facebook

Det var under ett föredrag om yttrandefrihet på Utrikespolitiska föreningen som Lars Vilks angreps av en grupp bestående av ett tiotal muslimer som kastade ägg på konstnären och skanderade "Allahu akbar".

Vilks evakuerades från lokalen men återvände för att avsluta sin föreläsning efter att polisen omhändertagit muslimerna.

– Vi har identifierat alla personerna, men ännu inte tagit ställning till om händelsen kommer att rendera i någon anmälan. Frågan är om det varit någon form av hot eller om det rör sig om störande av ordning, säger Värmlandspolisens pressinformatör Tommy Lindh till Expressen.

http://www.youtube.com/watch?v=ffz1HavWNSk


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Virala klippet förbryllar och chockar. "Dra åt helvete vilken vidrig människa."0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Inrikes

M kräver riksdagsdebatt om S "trollfabrik"

Efter granskningen av AiP.. "Hon får fortsätta slingra sig – eller stå för det hennes parti faktiskt driver."0 

Regeringen: Ge polisen AI-ansiktsigenkänning – "i realtid"

Vill ge "kraftfullt nytt verktyg" till utredare.. "Genom ansiktsigenkänning i realtid kan vi hitta brottslingar, bortrövade barn eller eftersökta terrorister."0 

Starkt Sverigehat på arabiska forum

"Även om hela Sverige brinner – låt det brinna.". Vissa arabiska influerare gör knappt annat än att uppvigla mot Sverige och svenskar.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur