Här är Sveriges tre nya getton

Publicerad 14 oktober 2021 kl 08.58

Inrikes. Polisen gör ändringar i den så kallade gettolistan över utsatta områden i Sverige. Bland annat hamnar Flemingsberg, där Södertörns högskola ligger, på listan rapporterar Ekot.

Dela artikeln

Sedan 2015 driver polisen en officiell lista över getton i Sverige, där kriminella har en inverkan på lokalsamhället. Det handlar om ett 60-tal områden i kategorierna riskområde, utsatt område respektive särskilt utsatt område.

De "särskilt utsatta" områdena är de mest problematiska gettona där det finns många kriminella och förekommer systematiska hot och våldshandlingar mot vittnen och anmälare. I dessa områden kan polisen ha "mycket svårt" att göra sitt jobb., enligt myndigheten.

Tre nya områden, alla i Stockholms län, hamnar nu på listan.

Området Visättra i Flemingsberg utanför Stockholm, bara ett stenkast från Södertörns högskola och Södertörns tingsrätt, hamnar på listan som utsatt område. I Nacka klassas Fisksätra som utsatt och Valsta i Sigtuna bedöms som ett riskområde.


Nyheter från förstasidan

C-toppen blev miljonär på pedofili – nu vill han även slippa straff

Gustav Hemmings förklaring: "Trodde han var äldre". Väntas kvittera ut 15 miljoner i fallskärm efter runkandet framför 13-åringen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0