Tidöbluffen

Har beviljat 73.000 uppehållstillstånd hittills i år

Publicerad 6 oktober 2024 kl 08.32

Inrikes. Med 73.000 beviljade uppehållstillstånd till och med september månad siktar SD och regeringen på att få invandringen att landa en bit över 100.000 personer även i år. Det visar ny statistik från Migrationsverket.

Dela artikeln

SD och regeringen fortsätter att bedriva en invandring på samma höga nivå som den tidigare moderate statsministern Fredrik Reinfeldt introducerade i Sverige i början av 2000-talet.

De nya siffrorna tyder på att invandringen kommer att landa på ca 100.000 uppehållstillstånd totalt för år 2024.

I genomsnitt beviljade Fredrik Reinfeldt årligen 103.375 invandrare uppehållstillstånd i Sverige under sina åtta år som statsminister 2006–2014.

Statsminister Ulf Kristersson har å sin sida lovat ett "paradigmskifte" inom svensk invandringspolitik, men inga väsentliga förändringar har gjorts av invandringspolitiken överhuvudtaget under de två år som SD och Tidöregeringen har haft makten.


Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0