Här blir guvernören misshandlad på scenen

Publicerad 24 oktober 2021 kl 10.18

Inrikes. När en nyutnämnd guvernör i Iran skulle hålla sitt första tal klev en man upp på scenen och gav honom ett hårt slag i ansiktet. Bakgrunden ska ha varit att mannens fru blivit vaccinerad av en man.

Dela artikeln

Händelsen utspelade sig i provinsen Östazarbaijan i nordvästra Iran under lördagen.

Abedin Khorram höll sitt första tal som ny guvernör i provinsen när en man plötsligt dök upp och gav honom en örfil. Den ljudliga smällen ekade genom mikrofonen.

Säkerhetsvakter sprang sedan upp på scenen och drog undan angriparen.

Mannen upges vara en soldat som var kränkt eftersom hans fru hade tvingats gå till en manlig läkare för att vaccineras mot covid-19, rapporterar Daily Mail.

Khorram fortsatte sitt tal efter attacken, och berättade om hur han som officer blev tillfångatagen av fiender under kriget i Syrien.


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenska jägares vapen ska tvångsomhändertas och skickas till Ukraina

SD och regeringen är överens. Staten ska omhänderta privatägda AR-15-vapnen – för vidare transport till Zelenskyj och kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD ska försöka riva upp Kristerssons könsbyteslag

Partiets nya besked.. Vill även stoppa genus i förskolan och ge ersättning till personer som lurats att "byta kön".0 

SD lovade tiggeriförbud – utredaren har andra planer

Ny utrednings-antiklimax.. Regeringens utredare Krister Thelin vill inte se något nationellt förbud.0 

Video: Här bränns prideflaggorna i Borås

Samlas in och eldas upp – metodiskt.. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Tidöpartierna har enats – AR-15 förbjuds vid jakt

Uppgifter tilll Ekot.. Tvångsinlösning för dem som äger vapnet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0