Raket exploderade på väg till rymdstation

Publicerad 28 juni 2015 kl 17.29

Rymden. En rymdraket på väg till rymdstationen ISS exploderade under eftermiddagen idag, svensk tid.

Dela artikeln

Raketen var en av företaget SpaceX obemannade rymdfarkoster som på Nasas uppdrag var på väg till rymdstationen med förnödenheter. Omkring två och en halv minut efter uppskjutning från Cape Canaveral i Florida exploderade farkosten.

Uppskjutningen var den sjunde i ordningen sedan hösten 2012 som det Kalifornienbaserade rymdföretaget gjort på uppdrag av Nasa i syfte att transportera förnödenheter till ISS. De sex tidigare uppskjutningarna har för Nasas del alla varit framgångsrika.

Nasa skriver på sin hemsida att man med anledning av den misslyckade uppskjutningen har kallat till presskonferens ikväll klockan halv sju, svensk tid.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Pojke la osäkrad handgranat i barnvagn – mitt i Göteborg

Förloppet fångades av kameran. "Kunde få lite pengar om jag gjorde den här lilla saken."0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Rymden

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0