Här går Spindelmannen bärsärkagång inne i mataffären

Scrolla för video...

Publicerad 25 juli 2021 kl 09.23

Utrikes. En video som visar kaotiska och våldsamma scener inne på en butik i London tycks vara en del av ett nytt internetfenomen.

Dela artikeln

En man utklädd till superhjälten Spindelmannen gick av okänd anledning bärsärkagång i en mataffär London på torsdagen.

Utan förvarning sparkade mannen plötsligt in en dörr inne på en Asda-butik. Därefter sparkade han och slog ner en kvinna ur personalen.

Mannen kan därefter ses misshandla en person genom att med full kraft svinga med en lång krycka rakt mot personens huvud. Ytterligare fem personer deltog i det vilda slagsmålet.

Tidningen Daily Mail rapporterar att bråket ska ha startat som ett "stunt" organiserat av en grupp kallad "Live Madness Replays" som spelar in olika så kallade "pranks" och lägger upp dem på Instagram och Tiktok i syfte för att samla på sig gilla-markeringar av sina tittare.

Ett konto som är associerat med gruppen och som tillhör en rappare vid namn "Tyrone" ska ha livestreamat från händelsen, men klippet har i efterhand raderats. Samme rappare har nyligen ha hyllats som "hjälte" av det brittiska public service-bolaget BBC och tilldelats ett pris.

Polisen uppger att man har gripit fem personer som var inblandade i slagsmålet och att ytterligare sex personer ska ha blivit skadade i samband med händelsen.

Mannen i Spindelmannen-dräkten var en av flera personer som ska ha klätt upp sig och sedan attackerat och misshandlat butikspersonal och kunder inne i affären helt utan förvarning. Flera videoklipp florerar på sociala medier som visar gruppen när de går till fysisk attack mot för dem helt okända personer utan någon synbar anledning annat än för att ställa till med så mycket kaos, oreda, skräck och panik som möjligt.

En av de personer som nu är gripna har tidigare postat filmer på Youtube som visar hur han och hans vänner stormar in i butiker och orsakar plötslig kaos.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 937351140


Varnish cache server

Transvestiten gjorde småbarnen till sexslavar. Urinerade spädbarn i munnen tills det orsakade sjukdom.0 Plus

Mer från Utrikes

En av presidentens tidigare främsta anhängare har fått nog. Larmet: Vita huset förbereder tvångsvärvningar till "jättelik markinvasion" av Iran.0 

Här stormar tusentals araber EU:s gräns

Video: Fullkomliga kaosscenerna vid Medelhavet.. Männen skriker av lycka när de passerar in i Europa.0 Plus

Musk: "Den som är emot återvandring är förrädare"

Hårda orden om de som inte vill skicka hem invandrarna.. Medhållet: "Man kan inte älska sitt land och motsätta sig återvandring."0 

Varannan amerikan vill häkta Netanyahu

Endast var fjärde säger nej.. Men New York-borgmästaren har körts över av Trump.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0