Foto: YouTube

Här kräver Katrineholms somalier mer av allt

Publicerad 27 mars 2012 kl 08.59

Inrikes."Alla har rätt till Sverige!" var ett av slagorden när ett hundratal arga somalier krävde mer bidrag, särrättigheter och större hus på skattebetalarnas bekostnad utanför Katrineholms socialtjänst.

Gilla artikeln på Facebook

Katrineholms kommun är redan hårt ansträngd av de hastigt ökande utgifterna för socialbidrag till somalier.

Nu väntar ett tillskott på ytterligare ungefär 500 medlemmar av den tungt bidragsfinansierade folkgruppen, och kommunen har stora svårigheter med att få ihop resurserna när allt färre svenskar ska försörja allt fler invandrare.

Häromdagen konstaterade Katrineholms kommunalråd Göran Dahlström att skatterna måste höjas och välfärden för svenskar nedmonteras för att klara anstormningen.

- Svenska barn som behöver hjälp i skolan kanske inte kan få det för att de somaliska barnen är de som har större behov, sa Dahlström i en intervju med SR i januari.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 234425162


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Även Stegrud tar avstånd från Åkessons förslag

"Kan inte försvaras.". Ännu en SD-topp ger sig in i bråket om omskärelse.0 

Jan Jönsson ger upp – lämnar politiken helt om SD-linjen segrar

Gängens värsta fiende kastar in handduken.. "När jag ser vår partiledare krama Jimmie Åkesson... det är en fruktansvärd chock."0 

Göteborgsläkare tros ha blåst skattebetalarna på 85 miljoner kronor

Spektakulär härva nystas upp.. Pengarna gick till motorbåtar, fastigheter, bilar – och en exklusiv bostadsrätt i lyxskrapan Karlatornet.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0 

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0