Foto: YouTube

Här kräver Katrineholms somalier mer av allt

Publicerad 27 mars 2012 kl 08.59

Inrikes."Alla har rätt till Sverige!" var ett av slagorden när ett hundratal arga somalier krävde mer bidrag, särrättigheter och större hus på skattebetalarnas bekostnad utanför Katrineholms socialtjänst.

Gilla artikeln på Facebook

Katrineholms kommun är redan hårt ansträngd av de hastigt ökande utgifterna för socialbidrag till somalier.

Nu väntar ett tillskott på ytterligare ungefär 500 medlemmar av den tungt bidragsfinansierade folkgruppen, och kommunen har stora svårigheter med att få ihop resurserna när allt färre svenskar ska försörja allt fler invandrare.

Häromdagen konstaterade Katrineholms kommunalråd Göran Dahlström att skatterna måste höjas och välfärden för svenskar nedmonteras för att klara anstormningen.

- Svenska barn som behöver hjälp i skolan kanske inte kan få det för att de somaliska barnen är de som har större behov, sa Dahlström i en intervju med SR i januari.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Här är transvestiten bakom massmordet i Kanada

Polisen gick ut med att det var en "kvinna". Men det var ingen riktig kvinna den här gången heller.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0