SvP-demonstrationen i Stockholm

Helgens upplopp i bilder

Publicerad 1 september 2014 kl 14.34

Dela artikeln

En av Fria Tiders läsare, fotografen Lars Gåre, hörde av sig och ville visa sina bilder från lördagens upplopp i Stockholm för Fria Tiders läsare.

Gåre lyckades både fånga Aftonbladets kolumnist Oisín Cantwell på bild och Johan Persson, som blev rikskänd när han tillsammans med Martin Schibbye greps och misstänktes för terrorbrott i Etiopien.

På bilderna syns även en motdemonstrant som utklädd till polis håller en rökfackla i handen samt en modig kvinna som ensam trotsar de våldsamma vänsterextremisterna.

Klicka dig igenom bildspelet med pilarna.


Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.