Rebecca Weidmo Uvell.

"Högerspöke" kandiderar för M

Publicerad 21 april 2021 kl 16.33

Inrikes. Bloggaren och opinionsbildaren Rebecca Weidmo Uvell, 45, kandiderar för Moderaterna i riksdagsvalet 2022. Det uppger hon för Dagens Opinion.

Dela artikeln

Rebecca Weidmo Uvell ställer upp i riksdagsvalet som kandidat för Moderaterna i Stockholms stad.

Hon har sedan tidigare nått popularitet på sociala medier. På Facebook beskriver hon sig som "högerspöket vänstern älskar att hata".

Weidmo Uvell uppger för Dagens Opinion att hon vill driva frågor som "fri företagsamhet, frihet, låga skatter och jaga slöseri med skatt". Hon vill även se hårdare tag mot brott.

– Jag tror många redan vet att jag är för samarbete med SD, en fråga jag själv drivit ett par år. Det finns många frågor som SD och M har en samsyn i numera, säger Rebecca Weidmo Uvell vidare till Dagens Opinion.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Dumpen inför rätta: "Inte värdigt ett rättssamhälle"

Anklagas för förtal av uthängd man.. "Önskar det handlade mer om barn och mindre om en gammal kärring som har kränkt en gammal gubbe."0 

Sverige skickar stridsflyg till Island

Ska delta i Natos incidentberedskap.. "Vi vet att Ryssland har ambitioner i Arktis."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0