Rob Reiner.

Hollywoodprofil: Målet är att "förbruna USA"

Publicerad 28 januari 2018 kl 20.54

Utrikes. "Förbruningen av USA" kommer inte att kunna stoppas – och "mångfalden är vår styrka". Det skriver Hollywoodprofilen Rob Reiner på Twitter.

Dela artikeln

Förra helgen stängde demokraterna i USA:s kongress tillfälligt ned stora delar av de federala myndigheternas verksamhet. Anledningen var att de vägrade att godkänna en budget om de inte fick igenom sitt krav på amnesti för miljontals illegala invandrare från tredje världen.

Den Bronx-födde filmproducenten, regissören och skådespelaren Rob Reiner anser att det var "rasism" som ledde till nedstängningen.

"Republikanerna är livrädda för förbruningen av USA", skriver han – men konstaterar att de så kallade rasisterna kommer att förlora.

"De kommer att förlora denna sista strid i det amerikanska inbördeskriget. Mångfalden är vår styrka", skriver Rob Reiner.

Hollywood-profilen har sedan tidigare drivit en ofta hätsk kampanj mot president Donald Trump, som han bland annat anklagar för att vara antisemit.


Folkutbytet

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Polisen slog till mot Peter Sunde Kolmisoppi. Pirate Bay-profilen erbjuder idag tjänster åt våldsbejakande vänstergrupper.0 

Mer från Utrikes

Epsteins psyke analyserat – skolboksexempel på "mörka triaden"

Beskrivs som "trofésamlande" superpsykopat.. Forskare har gått igenom tusentals dokument för att kartlägga hur finansmannen kunde manipulera sin omgivning.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0