Homosexuella män kräver få ge blod

Publicerad 18 juni 2019 kl 10.01

Utrikes. Homosexuella män ratas som blodgivare på grund av hivrisken. Den nya kampanjen #regnbågsblod går ut på att de ändå ska få ge blod på samma villkor som heterosexuella, rapporterar Metro.

Dela artikeln

Socialstyrelsens regler, som bygger på EU-direktiv, innebär att det krävs total avhållsamhet i minst ett år för homosexuella män som vill bli blodgivare. Före 2010 var det helt förbjudet för homosexuella män att ge blod.

Bakgrunden är den extrema överrepresentationen av hiv och andra sjukdomar som syfilis och hepatit inom gruppen. Men nu kräver homosexuella ändå att få lämna blod på samma villkor som andra.

I detta syfte har kampanjen #regnbågsblod lanserats.

– Vi menar att en karens på tre månader efter att du haft en ny sexpartner är det som behövs och det är ointressant om du är homosexuell eller inte, säger homosexuelle Tobias till Metro.

Enligt honom är det "stötande" att Socialstyrelsen tar hänsyn till att homosexuella män ofta har fler sexpartners än heterosexuella.

Tobias och hans homosexuelle partner Jesper har redan lyckats få myndigheten att ändra formuleringar på sin hemsida. Nästa mål är att ändra karenstiden, skriver Metro.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 520162868


Varnish cache server

Angrips av afrikanskt gäng under matchen. Några sekunder senare faller svensken livlös till marken.0 Plus

Mer från Utrikes

Inte heller partikollegan Hanna Gedin släpptes in i landet. "Anmärkningsvärt att regeringen inte agerat mot Israel."0 

Stenergard: Inga sanktioner mot Israel efter galgbacke för icke-judar

Palestinier ska dödas inför publik.. "Fruktansvärt", enligt Tidöregeringen – som inte planerar några åtgärder mot saken.0 

Efter våldtäkterna – 500 flickor flyttas från Ceuta till fastlandet

Spanska regeringen trotsar EU.. Vägrar skicka hem flickorna – trots att Marocko ber om att få tillbaka sina medborgare.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0