Homosexuella män kräver få ge blod

Publicerad 18 juni 2019 kl 10.01

Utrikes. Homosexuella män ratas som blodgivare på grund av hivrisken. Den nya kampanjen #regnbågsblod går ut på att de ändå ska få ge blod på samma villkor som heterosexuella, rapporterar Metro.

Dela artikeln

Socialstyrelsens regler, som bygger på EU-direktiv, innebär att det krävs total avhållsamhet i minst ett år för homosexuella män som vill bli blodgivare. Före 2010 var det helt förbjudet för homosexuella män att ge blod.

Bakgrunden är den extrema överrepresentationen av hiv och andra sjukdomar som syfilis och hepatit inom gruppen. Men nu kräver homosexuella ändå att få lämna blod på samma villkor som andra.

I detta syfte har kampanjen #regnbågsblod lanserats.

– Vi menar att en karens på tre månader efter att du haft en ny sexpartner är det som behövs och det är ointressant om du är homosexuell eller inte, säger homosexuelle Tobias till Metro.

Enligt honom är det "stötande" att Socialstyrelsen tar hänsyn till att homosexuella män ofta har fler sexpartners än heterosexuella.

Tobias och hans homosexuelle partner Jesper har redan lyckats få myndigheten att ändra formuleringar på sin hemsida. Nästa mål är att ändra karenstiden, skriver Metro.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här stoppar hjältinnan våldtäktsförsöket på tåget

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Utrikes

Trumps förslag: Ryssland och Ukraina får dela på Donbass

Nya ansträngningen för fred i Ukraina.. "Åk hem, sluta döda människor och sluta upp med det ni gör."0 

Satanist helgonförklaras av påven

"Guds influerare" blir också helgon.. Vänsterpåven Fransiskus tog initiativ till beslutet.0 

Israel fick tillbaka gisslan – fortsätter nu bomba Gaza

"Hamas har brutit vapenvilan".. I fredags dödades nio personer när israeliska styrkor öppnade eld mot en buss.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0