IS-hotet i Knivsta: "De otrogna ska krossas"

Publicerad 2 februari 2015 kl 19.08

Inrikes. Flera lappar som hyllar terrororganisationen Islamiska staten och hotar att "krossa" alla "otrogna" har satts upp på olika håll i Knivsta. Polisen ser dock inte någon anledning till oro.

Dela artikeln

© Twitter/Privat

En av lapparna som som satts upp i Knivsta. Den koranvers som citeras uppmanar till att "låta svärden vina" över de otrognas huvuden och händer. (Klicka för större bild.)

Lapparna, som under dagen påträffades vid kommunhuset och på Thunmanskolan i Knivsta, pryds av en stor IS-fana och budskapet: "De otrognas dagar är räknade, vi, de rättrogna har kommit till Knivstad (sic)".

I texten hänvisas också till IS-terroristernas självutnämnde "kalif" Abu Bakr al-Baghdadi och hans budskap om att "de rättrogna" aldrig får leva under "de otrognas lagar".

"Därför måste vi resa oss och upprätta Allahs lag, sharia och krossa alla de otrogna som gör motstånd!" lyder budskapet.

Lapparna har väckt oro bland befolkningen i Knivsta, men enligt polisens presstalesman Christer Nordström finns det inga skäl till det.

– Vi har inte bedömt texten sammantaget som allvarlig och därför finns i nuläget ingen anledning för Knivstaborna att vara oroliga, säger han till P4 Uppland.

Polisen har upprättat en anmälan om olaga hot. Ingen misstänkt finns i nuläget.


Nyheter från förstasidan

SD-beskedet: 1.400 gängkriminella riskerar mista sitt svenska medborgarskap

För första gången föreslås möjligheten. Även (dubbla) medborgarskap som fåtts genom fusk och hot omfattas av förslaget.0 

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0