Hundra asylsökare till norrländsk by

Publicerad 14 maj 2014 kl 10.58

Inrikes. Den lilla byn Undrom utanför Sollefteå är på väg att mer än fördubbla sin befolkning. Nästa vecka kommer nämligen 100 asylsökare att flytta in i ett före detta konferenscenter i byn.

Dela artikeln

Byborna har inte informerats om planerna. Migrationsverket kommer att hålla ett möte med lokalbefolkningen först på torsdag.

– Det här har gått väldigt snabbt. Det tecknades ett centralt avtal förra veckan, säger Christina Bergius, enhetschef på Migrationsverkets mottagningsenhet i Kramfors, till Allehanda.

Kramfors kommun har det senaste året tagit emot 500 asylsökare.

Invandringen är just nu på en rekordnivå. Bara förra veckan kom cirka 1.700 nya asylsökare till Sverige och det råder akut brist på platser.


Nyheter från förstasidan

USA kan behöva betala 7.400 miljarder för Grönland

Svindyra priset som Vita huset kan behöva acceptera. Enligt mätningar säger 85 procent av grönlänningarna nej till att bli en del av USA.0 

Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0