Hundra asylsökare till norrländsk by

Publicerad 14 maj 2014 kl 10.58

Inrikes. Den lilla byn Undrom utanför Sollefteå är på väg att mer än fördubbla sin befolkning. Nästa vecka kommer nämligen 100 asylsökare att flytta in i ett före detta konferenscenter i byn.

Dela artikeln

Byborna har inte informerats om planerna. Migrationsverket kommer att hålla ett möte med lokalbefolkningen först på torsdag.

– Det här har gått väldigt snabbt. Det tecknades ett centralt avtal förra veckan, säger Christina Bergius, enhetschef på Migrationsverkets mottagningsenhet i Kramfors, till Allehanda.

Kramfors kommun har det senaste året tagit emot 500 asylsökare.

Invandringen är just nu på en rekordnivå. Bara förra veckan kom cirka 1.700 nya asylsökare till Sverige och det råder akut brist på platser.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Malmö kommun bjöd på ”vinterfest” – bara för sossar

Allmänheten mötte "kampanjande socialdemokrater i olika dräkter".. Nu tackar den S-styrda kommunen nej till en extern utredning av hur den hanterar väljarnas skattemedel.0 

Sol i Sverige på årets mörkaste dag

Ljust vintersolstånd idag.. Solen kommer på besök under årets ovanligt mulna december.0 

Vindkraften pekas ut som största förstörelsen av kapital i modern tid

Bolagen betalar för att få leverera el.. Dessutom gör trenden med allt högre verk att snurrorna helt enkelt blåser sönder.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0