Hyresgästföreningen-topp: "Massor av negrer"

Publicerad 29 april 2021 kl 14.46

Inrikes. Styrelseledamöterna i Hyresgästföreningen i Södra Bohuslän har stängts av från sina lukrativa uppdrag efter anklagelser om rasism och användande av ordet "negrer" på ett möte.

Dela artikeln

På en smyginspelning som Proletären har tagit del av berättar en av ledamöterna om sin relation till vad han kallar "negrer".

Avslöjandet är en del av kommunisttidningens granskning "Sossekoloss eller hyresgästförening?" där organisationen synas i sömmarna.

Bakgrunden till mötet var kritik mot att styrelsemedlemmar dragit politiskt inkorrekta skämt under en regionkonferens, och en av dem försvarade sig då enligt flöjande.

”Jag känner massor av negrer, mörka människor eller vad det är. Jag har till och med vänner som är mörka människor”.

Hela styrelsen i Hyresgästföreningen Södra Bohuslän är nu avstängd i väntan på utredning.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 445204751


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Nya reglerna: Nu kan skulder ge utvisning

Vandelskravet börjar gälla i dag.. Men det är ok att tigga, sälja sin kropp och knarka.0 

Svensk trend: Politikerna tar sommarlov även under valår

Syns inte till – har semester.. "Politikerna är så slappa att de till och med har flyttat Almedalsveckan till juni".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0