Knivmorden på Ikea

Ikea-mördarna angrep "två för dem helt okända personer"

Publicerad 11 augusti 2015 kl 08.56

Inrikes. Sent igår jobbade sjukvårdspersonal fortfarande på att operera den 35-årige man som misstänks för inblandning i dubbelmordet på Ikea i Västerås. Enligt polisen mördade gärningsmännen två för dem helt okända personer.

Dela artikeln

Både 35-åringen och hans 23-årige misstänkte medgärningsman är nu anhållna, skriver VLT på nätet.

Per Ågren, kommenderingschef vid polisen i Västerås, beskriver händelsen som "galen" och säger i en kommentar till VLT att offren och gärningsmännen inte kände varandra sedan tidigare.

Polisen har hittat mordvapnet och hela attacken kan ha fångats på en av Ikeas övervakningskameror, enligt polisen.

Enligt VLT var det en 55-årig kvinna och hennes 28-årige son som knivmördades. Enligt uppgifter till Aftonbladet är de hemmahörande i en ort i Norrland och på besök i Västerås för att träffa släktingar.

Händelsen om det oprovocerade dubbelmordet har blivit en världsnyhet. Internationella medier som CNN, Fox News och Daily Mail rapporterade under kvällen igår ingående om händelsen på Ikea.


Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

L-topp: "Vi är på väg att försvinna"

Jan Jönsson slår larm.. "Det måste man väl säga att vi är på väg att försvinna om vi bara ligger på 2,8 procent i opinionen."0 

Bahnhof ger Flashback plats i kärnvapensäkert datacenter

Går in och sponsrar forumet.. Flashback är "en institution för yttrandefrihet" som måste skyddas, enligt vd Jon Karlung.0 

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0