Arkivbild.

Illegala invandrare tillåts demonstrera – trots förbudet

Publicerad 30 mars 2020 kl 15.01

Inrikes. Illegala invandrare demonstrerar just nu utanför Migrationsverket i centrala Göteborg, rapporterar GT. Men polisen gör ingenting, trots det införda förbudet mot sammankomster på fler än 50 personer.

Dela artikeln

Förra veckan förbjöd regeringen allmänna sammankomster på fler än 50 personer för att hindra smittspridning av corona.

Trots det genomför nu illegala palestinier en sittstrejk utanför Migrationsverket i Göteborg.

Bakgrunden är att invandrarna nekats uppehållstillstånd i Sverige, skriver GT.

Enligt tidningen har polisen inte upplöst demonstrationen, trots att den saknar tillstånd och trots förbudet mot så stora sammankomster.

– I nuläget låter vi dem hålla på. Vi upplöser den om vi upplever att det behövs, de bedömningarna görs hela tiden. För just denna demonstration så är det väldigt lugnt eftersom de sitter ner och till och med är tysta, säger Johan Ljung, vakthavande befäl på polisen i region väst, till GT och påpekar att invandrarna verkar missnöjda med Migrationsverket.

Förbudet mot allmänna sammankomster större än 50 personer, som infördes på begäran av Folkhälsomyndigheten, trädde i kraft igår.

Miljöpartiets ungdomsförbund Grön Ungdom har tidigare krävt att tusentals illegala palestinier ska få stanna i Sverige. Det spelar ingen roll att de saknar asylskäl, enligt orgamisationen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0 

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0