Kamprads död
Ingvar Kamprad.

Ingvar Kamprad död

Publicerad 28 januari 2018 kl 13.57

Inrikes. Ikea-grundaren Ingvar Kamprad har dött vid 91 års ålder.

Dela artikeln

Enligt Ikea Sverige somnade Ingvar Kamprad på lördagen i stillhet in i sitt hem i Småland efter en kort tids sjukdom. Han var omgiven av sina nära.

"Han föddes 1926 i Småland och redan som 17-åring grundade han Ikea. Ingvar kommer att vara mycket saknad och varmt ihågkommen av sin familj och av Ikea-medarbetare över hela världen",skriver möbeljätten i ett pressmeddelande.

– Vi är oerhört ledsna över Ingvars bortgång. Vi kommer alltid minnas hans hängivenhet och engagemang för att alltid verka för de många människorna. Att aldrig ge upp, alltid försöka bli bättreoch att leda genom att föregå med goda exempel, säger Torbjörn Lööf, vd och koncernchef för Inter IKEAGroup.

Sedan 1988 har Ingvar Kamprad inte haft någon operativ roll i koncernen, men fortsatte att bidra till verksamheten genom sin roll som senior rådgivare.

– Vi sörjer förlusten av vår grundare och kära vän Ingvar. Hans arv kommer att beundras i många år framöver och hans vision, att skapa en bättre vardag för de många människorna, kommer även i fortsättningen att vägleda och inspirera oss, säger Jesper Brodin, vid och koncernchef för Ikea-koncernen


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 835471268


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0