Invandrad V-politiker: "Om du inte trivs i det nuvarande Sverige kan du packa och dra"

Publicerad 28 november 2020 kl 09.47

Inrikes. Invandrare från Mellanöstern kom inte till Sverige för att bli "försvenskade". Det förklarade Vänsterpartiets gruppledare Shia Mala Said i Västerås kommunfullmäktige tidigare i veckan, uppger Nyheter Idag.

Dela artikeln

Det var ett debattinlägg från Sverigedemokraternas Ann-Christine From Utterstedt om invandrare och den svenska skolan på torsdagens kommunfullmäktige i Västerås som gjorde Shia Mala Said från Vänsterpartiet upprörd.

Sverigedemokraternas uppfattning att invandrare ska assimileras, föll inte i hans smak.

Enligt Shia Mala Said ligger invandrare från Syrien och Irak "ljusår framför svenska elever" i NO- och matematikämnen.

– Vi är inte här för att bli försvenskade utan vi har flytt krig och förtryck. Det finns många ledamöter här i kommunfullmäktige som har flytt assimileringen från Saddam Hussein, från Assad, Erdogan. Det finns kristna, armenier, kurder som flytt till Sverige för att få vara just kurder, armenier, syrianer, assyrier, påpekade V-politikern och fortsatte sedan:

– Så kom inte hit och säg att jag ska bli försvenskad. Jag är lika stolt över mina traditioner och religioner lika mycket som du är stolt över dina traditioner och religioner. Och där möts vi. Man måste visa förståelse för integration. Assimileringen är bara ensidigt. Integration är tvåsidigt, och det finns mycket att lära från varandra. Kom inte hit och säg att vi gör svenska skolor mindre bra. Det gör vi inte. Vi har höjt kvaliteten.

Ann-ChristineFrom Utterstedt svarade då att Shia Mala Saids beteende är olämpligt. Han borde inte "mästra" andra ledamöter med kommentarer som att "kom inte hit och säg...".

– Man pratar om Saddam Hussein i Västerås kommunfullmäktige. Jag tycker det är anmärkningsvärt, sade hon.

Avslutningsvis svarade Shia Mala Said:

– Om du inte trivs i det nuvarande Sverige kan du packa och dra. Jag är här för att stanna. Jag har vänner som är begravda här. Min farfar är begravd här. Om du inte trivs i Sverige kan du bara dra. Jag hjälper dig gärna med en enkelbiljett.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0