Invandrare får mer gräddfil till polishögskolan

Publicerad 28 februari 2017 kl 12.14

Inrikes. Polisen i region syd och Östra Grevies folkhögskola väcker nu liv i en tidigare utbildning som ska hjälpa utomeuropeiska invandrare att komma in på polisutbildningen, som redan sedan tidigare aktivt kvoterar in studenter från tredje världen.

Dela artikeln

För att öka "mångfalden" inom poliskåren har polisen systematiskt kvoterat in invandrare och kvinnor på polisutbildningen. Svenska män har sållats bort i urvalsprocessen trots att de har gjort bättre ifrån sig på såväl de språkliga som de fysiska proven.

Till hösten startar Östra Grevie folkhögskola upp en ettårig polishögskoleförberedande preparandutbildning i nära samarbete med polisregion syd som ska ge ytterligare gräddfil till invandrare från tredje världen.

"Utbildningen riktar sig "främst till personer med utomeuropeisk bakgrund" och ska ge studenterna "bra förutsättningar att komma in på polishögskolan samt bli framtida medarbetare i polisregion Syd", skriver polisen på sin hemsida.

–  Som det ser ut idag speglar vi inte samhället. Vi behöver i förlängningen fler anställda med utländsk bakgrund för att klara vårt uppdrag och därför arbetar vi aktivt och långsiktigt med frågan, säger Jarl Holmström, biträdande regionpolischef i polisregion Syd.

Utbildningen, som har legat nere i två år, har tidigare "gett bra resultat", enligt polisen. Av 120 studenter har minst 32 kommit in på polishögskolan och minst 18 personer utöver dessa har fått civila jobb inom myndigheten.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0