Invandrare får mer gräddfil till polishögskolan

Publicerad 28 februari 2017 kl 12.14

Inrikes. Polisen i region syd och Östra Grevies folkhögskola väcker nu liv i en tidigare utbildning som ska hjälpa utomeuropeiska invandrare att komma in på polisutbildningen, som redan sedan tidigare aktivt kvoterar in studenter från tredje världen.

Dela artikeln

För att öka "mångfalden" inom poliskåren har polisen systematiskt kvoterat in invandrare och kvinnor på polisutbildningen. Svenska män har sållats bort i urvalsprocessen trots att de har gjort bättre ifrån sig på såväl de språkliga som de fysiska proven.

Till hösten startar Östra Grevie folkhögskola upp en ettårig polishögskoleförberedande preparandutbildning i nära samarbete med polisregion syd som ska ge ytterligare gräddfil till invandrare från tredje världen.

"Utbildningen riktar sig "främst till personer med utomeuropeisk bakgrund" och ska ge studenterna "bra förutsättningar att komma in på polishögskolan samt bli framtida medarbetare i polisregion Syd", skriver polisen på sin hemsida.

–  Som det ser ut idag speglar vi inte samhället. Vi behöver i förlängningen fler anställda med utländsk bakgrund för att klara vårt uppdrag och därför arbetar vi aktivt och långsiktigt med frågan, säger Jarl Holmström, biträdande regionpolischef i polisregion Syd.

Utbildningen, som har legat nere i två år, har tidigare "gett bra resultat", enligt polisen. Av 120 studenter har minst 32 kommit in på polishögskolan och minst 18 personer utöver dessa har fått civila jobb inom myndigheten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 681969187


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Inrikes

Blev blind på ena ögat efter grönt stål-invandrarens attack

Här hugger Stegra-talangen med kniven.. Nu åtalas invandraren för mordförsök efter bråket om en bilnyckel.0 

Man som påstår sig vara kvinna "felkönades" – DO kräver 20.000 kronor

Man beskrevs som man i sjukjournal.. "Enligt DO har läkarens underlåtelse varit fråga om diskriminering."0 

Sänkt bensinpris fram till valet – trots vapenvilan

Regeringen: "Planen ligger fast".. Det senaste dygnets utveckling i Iran påverkar inte regeringens planer på sänkt bensinpris fram till valet.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0