Invandrare häktas för bilsprängning i Kristianstad

Publicerad 9 september 2019 kl 10.22

Inrikes. En person har nu häktats för den mycket kraftiga bombningen på en parkeringsplats i Kristianstad förra veckan.

Dela artikeln

Det var vid 23.30-tiden förra onsdagen som polisen larmades till det invandrartäta området Österäng i Kristianstad sedan flera personer hört en kraftig smäll i området.

På platsen hade någon detonerat en bomb, som förstörde bilar på en större parkeringsplats.

Bilder från platsen tyder på en mycket kraftig explosion och det syns hur en bil blivit demolerad av sprängkraften.

Totalt ska fyra bilar ha fått skador.

I fredags häktades en 34-årig man för dådet.

Det handlar om en invandrare bosatt i Helsingborg. Han ska ha gripits och anhållits samma natt som brottet skedde. Han sitter i arresten i polishuset i Kristianstad.

Mannen är skäligen misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse och i andra hand anstiftan därtill.

Åklagaren menar bland annat det finns risk att mannen fortsätter begå ännu fler brott.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 412860631


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Röster i Rinkeby gick upp i rök – "rösta igen"

Strul i Valmyndighetens system.. Även Kista, Hallunda, Botkyrka och Skärholmen har drabbats.0 

Mikropartets valkampanj: Tomteaffischer i skogen

Udda projektet förbryllar.. Här är bakgrunden till "Neo-germanska partiet".0 

SD anmäler valfusk: "Direkt sabotage"

Flera incidenter i Norrtälje.. Kvinna tog med sig alla SD:s valsedlar efter att ha förklarat att de var "ogiltiga".0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0