Invandrare häktas för bilsprängning i Kristianstad

Publicerad 9 september 2019 kl 10.22

Inrikes. En person har nu häktats för den mycket kraftiga bombningen på en parkeringsplats i Kristianstad förra veckan.

Dela artikeln

Det var vid 23.30-tiden förra onsdagen som polisen larmades till det invandrartäta området Österäng i Kristianstad sedan flera personer hört en kraftig smäll i området.

På platsen hade någon detonerat en bomb, som förstörde bilar på en större parkeringsplats.

Bilder från platsen tyder på en mycket kraftig explosion och det syns hur en bil blivit demolerad av sprängkraften.

Totalt ska fyra bilar ha fått skador.

I fredags häktades en 34-årig man för dådet.

Det handlar om en invandrare bosatt i Helsingborg. Han ska ha gripits och anhållits samma natt som brottet skedde. Han sitter i arresten i polishuset i Kristianstad.

Mannen är skäligen misstänkt för allmänfarlig ödeläggelse och i andra hand anstiftan därtill.

Åklagaren menar bland annat det finns risk att mannen fortsätter begå ännu fler brott.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 162722772


Varnish cache server

Ministern på Norra Bantorget: "Javid Shah!". Samtidigt uppmanar regeringen andra att "inte ta Mellanösterns konflikter till svenska gator och torg".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0