T.h. Stihna Johansson Evertsson, kommunstyrelsens ordförande i Högsby kommun.

Invandringen en ekonomisk katastrof för Högsby: "Ingen aning om hur vi ska klara detta"

Publicerad 6 oktober 2020 kl 10.17

Inrikes. För två år sedan ville Högsbys kommunalråd Stihna Johansson Evertsson (C) ha fler nyanlända invandrare. Nu är fem procent av invånarna så kallade flyktingar, men när de statliga bidragen dragits in fungerar ekonomin inte alls.

Dela artikeln

2018 påstod P4 Kalmar att "kommunerna vill ha fler nyanlända" på grund av arbetskraftsunderskott.

Detta jämfört med åren innan, då intresset var svalt.

– Sista mötet som var för två veckor sedan i Oskarshamn var det plötsligt tvärtom. Då fanns det bara 180 att fördela, men då ville vi ha flera hundra i de olika kommunerna och varför då? Jo, för att det är ju arbetskraftsunderskott, sade då Högsbys kommunalråd Stihna Johansson Evertsson till SR.

Nu har SVT Småland gjort ett nytt reportage om Högsby.

Hela fem procent av invånarna är idag så kallade flyktingar från asylvågen 2015, de flesta från Syrien.

Men ekonomiskt är det en katastrof. De statliga bidragen har minskat och när kommunen måste klara situationen själv fungerar det inte.

Enligt SVT råder så stor arbetslöshet bland invandrarna att de har blivit en påfrestning för ekonomin.

– Om jag ska vara ärlig, jag har ingen aning om hur vi ska klara detta. Alla neddragningar och effektivisering som vi planerar för räcker bara halvvägs. Det är ett jättebekymmer, säger nu Stihna Johansson Evertsson till SVT.


Nyheter från förstasidan

USA inför sanktioner mot censurerande EU-byråkrater

Tidigare kommissionären Thierry Breton på listan. Får inte längre resa in i USA – anses hota yttrandefriheten.0 

Ekonominyheter

Fredrik Wikingsson plockar ut 200 miljoner i utdelning

Vänsterkomikerns klipp.. Nu delar han ut 200 miljoner kronor i utdelning till sig själv – och "pallar inte att snacka om pengar".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sanningssägaren och skådespelerskan Brigitte Bardot är död. Dömda invandringskritikern blev 91 år.0 

En procent av de unga lyssnar på Ekot. Bara medelålders och pensionärer följer public service.0