Etnologiprofessorn Karl-Olov Arnstbergs och journalisten Gunnar Sandelins bok om svensk invandringspolitik, ”Invandring och mörkläggning”, kom ut våren 2013 och har på drygt ett år sålt i omkring 10 000 exemplar.
Nu följer de båda författarna upp försäljningssuccén med en volym som bär titeln ”Invandring och mörkläggning II – fördjupningar och förklaringar”. Syftet med boken är att försöka förklara varför svensk invandringspolitik ser ut som den gör.
”[I] den första boken inriktade [vi] oss på att ge en lägesbeskrivning: det här händer med Sverige, så här ser mass-invandringen ut i siffror och så här frånvarande är debatten. Vi gick däremot inte särskilt långt med förklaringarna. Väckarklockan fungerade nog för en och annan läsare men de fick egentligen aldrig veta hur vi förklarade skeendet. Varför blev det så här? Den här boken är vårt försök att besvara den frågan”, skriver Arnstberg och Sandelin.
Författarna har publicerat bokens inledning och innehållsförteckning på sin hemsida, där boken också går att beställa.