Mohammed Shia al-Sudani.

Irak hotar bryta banden med Sverige

Publicerad 20 juli 2023 kl 11.51

Utrikes. Iraks premiärminister Mohammed Shia al-Sudani uppger att landet kommer att avbryta de diplomatiska förbindelserna med Sverige ifall koranen bränns. Det rapporterar AFP.

Dela artikeln

"Den irakiska regeringen har via diplomatiska kanaler informerat den svenska regeringen om att varje återkommande händelse som involverar bränning av den heliga Koranen på svensk mark skulle leda till att de diplomatiska förbindelserna bryts", står det i ett uttalande från premiärministern, enligt TT.

Bakgrunden är stormningen av den svenska ambassaden i Bagdad i natt.

Mobben som angrep den svenska beskickningen protesterade mot att polisen i Sverige har beviljat tillstånd för en koranbränning utanför Iraks ambassad på torsdagseftermiddagen.


Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0