Arkivbild.

Isabella Lövin har flugit för 1,5 miljoner kronor

Publicerad 24 augusti 2018 kl 12.06

Expat. Miljöpartiet har fått igenom flygskatt i Sverige och går till val på att höja flygskatten ännu mer. Samtidigt har "klimatminister" Isabella Lövin (MP) flugit för hela 1,5 miljoner kronor de senaste åren, avslöjar Expressen.

Dela artikeln

Under den senaste mandatperioden, tre och ett halvt år, har klimatminister Isabella Lövin flugit för 1,5 miljoner kronor.

Miljöpartisten har ofta valt dyra business class-biljetter över hela världen i stället för det billigaste alternativet, ekonomiklass, vilket hon egentligen ska välja enligt regeringskansliets riktlinjer.

När Lövin har rest till New York har det i genomsnitt kostat 28.000 kronor per resa, enligt Expressen.

En resa till Tonga den 7 februari 2016 kostade bara den 84.092 kronor.

Lövin förklarar bland annat de dyra resorna med att det finns en policy om att vara "fräsch" när man kommer fram till viktiga möten. Hon hävdar också att det är någon annan som bokar resorna.

När tidningen påpekar att hon reser dyrare än statsminister Stefan Löfven, svarar hon:

– Det kan... jag menar... det viktigaste är att jag gör ett bra jobb. Det är klart att jag försöker göra ett så bra jobb som möjligt.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Han var Jean-Marie Le Pen. Jonas De Geer minns mannen som aldrig vek ned sig för det globala.0 

Mer från Expat

Medborgerlig samling portas från Pride

Liberalkonservativa partiet får inte vara med.. "Stockholm Pride har begått ett gigantiskt misstag."0 

Klart för asylresor från Grekland och Italien

Transporterna påbörjas nu.. Samtidigt vägrar flera länder i Östeuropa att delta i programmet.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0