Islamismen växer – Säpos lösning: Utvisa invandrare

Publicerad 11 juni 2019 kl 16.02

Inrikes. Personer i så kallade extremistmiljöer har ökat kraftigt de senaste åren, meddelar Säpo idag. Åtgärden man lyfter fram för att lösa problemet är att utvisa invandrare.

Dela artikeln

Under de senaste åren har tillväxten i extremistmiljöerna varit omfattande, skriver Säpo på sin hemsida idag.

Antalet individer inom så kallad våldsbejakande extremism har gått "från hundratals till tusentals", enligt myndigheten.

Säpo pekar indirekt ut invandringen som förklaring, även om man inte uttryckligen använder sig av det ordet. Men den åtgärd som Säkerhetspolisen idag lyfter fram handlar om att utvisa invandrare.

"En av de åtgärder som Säkerhetspolisen vidtagit under våren är att ansöka till Migrationsverket om att få ett antal individer utvisade enligt lagen om särskild utlänningskontroll (LSU) eftersom de bedöms utgöra ett säkerhetshot", skriver Säpo.

Att slänga ut personerna skulle minska säkerhetshotet mot landet.

– De insatser som Säkerhetspolisen gjort inom ramen för LSU syftar till att få personer som är ett säkerhetshot utvisade. Det kan i sin tur bidra till att minska tillväxten i extremistmiljöerna och det här är ett av flera sätt vi arbetar på. Att minska tillväxten i extremistmiljöerna är avgörande för att på sikt minska terrorhotet och bidra till ett säkert Sverige, säger säkerhetspolischef Klas Friberg i ett uttalande.

Enligt lagen om särskild utlänningskontroll (LSU) kan Säkerhetspolisen ansöka till Migrationsverket om utvisning av en person som bedöms utgöra ett säkerhetshot. I samband med ansökan kan Säkerhetspolisen besluta att tillfälligt ta personer i förvar. 

Den senaste tiden har Säpo placerat sex muslimska ledare i förvar. Men det verkar gå trögare med att verkligen få dem utvisade.

– Säkerhetspolisen fortsätter kontinuerligt att vidta olika åtgärder för att minska tillväxten i extremistmiljöerna och hålla Sverige säkert. Om det för tillfället inte går att genomföra en utvisning finns det möjlighet för Säkerhetspolisen att fortsatt hålla en person under uppsikt, till exempel genom anmälningsplikt, säger Klas Friberg.

Säpo säger till SR Ekot att Islamiska Statens framväxt 2014 har bidragit till den kraftiga ökningen av extremism i Sverige. Säpo hävdar att även "vit makt" och vänsterextremism ökar, men myndigheten har tidigare flera gånger pekat ut islamismen som det stora hotet mot landet.

Expressens Fredrik Sjöshult skriver om Säpos senaste larm att terrorhotet mot Sverige "ökar nu i skrämmande takt", och att detta är bakgrunden till att imamerna tagits i förvar.


Folkslagen som EU-invånarna skyr mest. Stor kartläggning i prestigefulla Nature.0 Plus

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Video: Skulle återförenas med sin mor efter sju år. Då angrep 15-åringen henne med sparkar – för att försvara pappans "heder".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Knarkmisstänkta SD-kvinnan var narkotikaspanare hos polisen

"Det var faktiskt det roligaste jag gjort.". Nya bisarra detaljerna om politikern och ex-polisen Katja Nyberg (SD).0 

IF Metall-topp åtalas för strypmord

Kvinnans lik dumpades i sjö.. Fackordföranden Juha Marttila, 56, nekar till brott.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0