Ivar Arpi: Dags för återvandring

Publicerad 30 augusti 2019 kl 14.28

Inrikes. Alltfler börjar nu tala om att Sverige borde satsa på att invandrare ska återvandra till sina hemländer.

Dela artikeln

Invandringen har visat sig innebära en katastrof för landets kommuner. Tidigare i veckan sände Uppdrag Granskning ett inslag om det ekonomiska krisläget i Filipstad, som uppkommit efter asylinvandringen. Av samma anledning talas det nu om "systemkollaps" i Hässleholm.

Under gårdagen föreslog Moderaterna ett volymmål på 5.000-8.000 asylsökare per år.

Samtidigt har Migrationsverket i veckan meddelat att Syrien lugnat ner sig, men att invandrare därifrån ändå ska få asyl.

SvD-journalisten Ivar Arpi är av en annan uppfattning. Han konstaterar att Migrationsverket fastslagit att konfliktnivån i Syrien sjunker.

Han förstår inte varför de som fått flyktingstatus inte berörs av detta. I en rimlig värld, menar han på Twitter, borde detta innebära att de syrier som kommit hit börjar återvända i massor.

"Egentligen handlar det inte bara om Syrien, utan mer generellt. Varför återvänder inte fler till sina hemländer i större utsträckning? Vore inte det naturligt att asyl sågs som något tillfälligt, snarare än permanent? När det blivit lugnare, åker man tillbaka. Som grundregel", skriver han och fortsätter han:

"I stället för ett volymmål för fortsatt årlig invandring, borde kanske Sverige sätta ett mål för årlig återvandring."

Även Jimmie Åkesson skrev igår att "Fokus bör läggas på hur de som saknar skäl att stanna i Sverige snarast ska kunna återvända."


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1031701202


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1031701203


Varnish cache server

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Oroväckande teori eller högerextremt trams? Jonas De Geer frågar sig om det trots allt finns grund för uppgifterna om Brigitte Macron.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0