Jan Myrdal är död

Publicerad 30 oktober 2020 kl 12.31

Inrikes. Vänsterikonen Jan Myrdal är död. Det meddelar Jan Myrdalsällskapet idag. Han blev 93 år gammal.

Dela artikeln

Vid lunchtid idag kom beskedet att Jan Myrdal avlidit.

Han 93 år gammal.

Enligt Lasse Diding, initiativtagare till grundandet av Jan Myrdalsällskapet, var Myrdal försvagad de senaste månaderna.

– Han kunde prata och berätta men han kunde inte skriva längre, vilket gjorde att han tappade livsgnistan, säger Diging till Aftonbladet.

"Personen Jan Myrdal är död. Att önska frid över hans minne vore ett uttryck för den borgerliga sentimentalitet som han avskydde. I stället alltså: Läs hans verk, besök och använd hans bibliotek och, framför allt: fortsätt kampen i hans anda", skriver Jan Myrdalsällskapet i ett uttalande.

Myrdal hann skriva ett sjuttiotal böcker och hade ett bibliotek i bostaden i Varberg med 50.000 titlar. Han var också litterär hedersdoktor vid Upsala College i New Jersey samt filosofie hedersdoktor vid Nankai-universitetet i Tianjin i Kina, skriver SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 531551466


Varnish cache server

Angrips av afrikanskt gäng under matchen. Några sekunder senare faller svensken livlös till marken.0 Plus

Mer från Inrikes

Kasselstrand: "Jag säger nej till sionistisk underkastelse"

Applåderna när han fördömer "terrorstaten" Israel.. "Skulle Gud skapa en stat som ägnar sig åt mord, folkmord, fördrivning, pedofilbeskyddande och att jaga ut kristna från deras hemländer?"0 

Liam Nebel häktad för skoldådet

"Han medger att det föreligger sannolika skäl för mord.". 18-åringen hade tidigare omhändertagits och placerats i ett familjehem.0 

Svensk jetdrönare ska kunna slå mot luftförsvar

Konceptmodell avtäckt i Linköping.. Kan tas i bruk 2035 om regeringen beslutar att gå vidare med utvecklingen, enligt Saab.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0