"Jimmie Åkesson inte välkommen till Forserum"

Publicerad 3 september 2012 kl 19.44

Inrikes.Nässjös kommunalråd Anders Karlsson (C) uppmanar Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att inte besöka Forserum på tisdagen.

Gilla artikeln på Facebook

Flera Forserumsbor har hört av sig till Sverigedemokraterna och bett att Åkesson ska besöka orten och bilda sig en egen uppfattning om situationen. Många är djupt upprörda över den mediakampanj som utmålat invånarna i Forserum som våldsamma rasister.

I ett pressmeddelande skriver kommunalrådet Anders Karlsson (C) att Åkesson bör hålla sig borta.

– I det läge vi befinner oss behöver vi lugn och ro för analyser. De åsikter som han står för i integrationsfrågor är så långt från våra egna värderingar. Det skulle bara spä på det som redan hänt, säger Anders Karlsson.

Men Sverigedemokraterna kommer inte att ställa in besöket, som varit inplanerat under en längre tid och ska äga rum på tisdagen.

- Det är inte helt klart vad vi kommer att kunna göra där, det är fortfarande många lösa trådar. Men såvitt jag förstår har vi i alla fall ett besök hos polisen inbokat. Och så hoppas vi att kunna träffa Somaliska föreningen, vår egen partiavdelning och skolfolk och andra delar av samhället, säger Jimmie Åkesson till TT.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekot fälls – spred bisarra sexrykten om Trump och Putin

"Hade lite väl avancerat sex." SR:s Rysslandskorrespondent hämnades med rövarhistorier efter förnedringen av Zelenskyj i Vita huset.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0