Jimmie Åkesson: "Jag har aldrig ätit en räkmacka"

Publicerad 8 mars 2024 kl 18.17

Inrikes. Jimmie Åkesson "äter absolut ingenting som levt i vatten", meddelar han efter en räkmack-attack i Aftonbladet.

Dela artikeln

Aftonbladets Fanny Jönsson gick till angrepp mot SD-ledaren i en ledarartikel på torsdagen med rubriken "Alla kan inte äta dina räkmackor, Åkesson".

Fanny Jönsson kritiserade Jimmie Åkessons uppmaning till svenskar att handla i billigare affärer. Dels pekar hon på hans höga lön, dels på att Åkesson som bosatt i Sölvesborg har nära till ett fik som är känt för sina billiga räkmackor.

SD-ledaren svarar Fanny Jönsson i ett inlägg på Facebook.

"Jag har aldrig någonsin ätit en räkmacka under mitt snart 45-åriga liv. Jag äter absolut ingenting som levt i vatten, jag tycker helt enkelt inte att det är gott", skriver han där.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.