Socialstyrelsens pedofilfolder

SD om foldern: Ansvariga måste avgå

Publicerad 29 mars 2018 kl 16.30

Inrikes. Nu rasar Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson över regeringens och Socialstyrelsens folder om barnäktenskap. Han kräver att ansvariga personer avgår.

Dela artikeln

Förra veckan röstade Socialdemokraterna och regeringen emot ett totalförbud av barnäktenskap i Sverige, som bland andra Sverigedemokraterna vill se.

Samtidigt har alltså Socialstyrelsen publicerat en mjäkig folder som "riktar sig till vuxna som är gift med ett barn", där det bland annat sägs att det är "olämpligt" för vuxna invandrarmän att bo med sina barnfruar om dessa är under 15 år gamla.

Nu rasar Jimmie Åkesson över det här informationsbladet, som enligt SD-ledaren innebär en normalisering av barnäktenskap.

– Det här är fullständigt, fullständigt galet. Jag blir fly förbannad när jag ser det här. Särskilt när man läser innehållet och konstaterar att där egentligen inte finns nånting fördömande om barnäktenskap. Tvärtom legitimerar man vuxna människor som är gifta med barn i den här broschyren, säger han i ett videoklipp på skärtorsdagen och fortsätter:

– Jag tycker det är helt oacceptabelt. Jag tycker att ansvariga chefer på de här båda myndigheterna borde förklara sig, och har de ingen vettig förklaring till det här så måste de avgå, eller sparkas.

– Den 9 september är det val, avslutar Åkesson.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0